Rok 2025 rozpoczyna się w cieniu złożonej sytuacji w budownictwie mieszkaniowym w Europie. Pomimo rosnącego zapotrzebowania na nowe mieszkania, deweloperzy oraz inwestorzy zmuszeni są do ostrożnego podejmowania decyzji inwestycyjnych ze względu na wysokie koszty finansowania oraz niepewność gospodarczą, związaną m.in. z polityką stóp procentowych i fluktuacjami cen materiałów budowlanych.
Na tle Europy Polska wyróżnia się wysoką dynamiką wzrostu liczby wydanych pozwoleń na budowę. W 2024 roku wydano pozwolenia na budowę 290 661 mieszkań, co stanowi wzrost o 20,3% r/r. Czynnikiem napędzającym ten trend jest poprawa sytuacji finansowej gospodarstw domowych, wzmożone inwestycje deweloperskie oraz wciąż ogromna luka mieszkaniowa, generująca wysoki popyt.
Jednakże Polska jest wyjątkiem na tle Europy Zachodniej - Niemcy, Francja czy Austria doświadczają spadku aktywności budowlanej, co wynika głównie z problemów finansowych inwestorów,rosnących kosztów pracy oraz presji inflacyjnej. We Włoszech sytuacja pozostaje stabilna, ale nie obserwuje się też istotnych wzrostów, co może być skutkiem konserwatywnej polityki kredytowej i niepewności makroekonomicznej.
Firmy budowlane, deweloperzy i producenci materiałów budowlanych muszą na bieżąco monitorować kluczowe wskaźniki rynkowe, takie jak liczba wydanych pozwoleń, rozpoczęte budowy.struktura inwestycji czy wskaźniki makroekonomiczne. Analiza danych rynkowych pozwala na precyzyjne dostosowanie strategii do zmieniającego się otoczenia.
Z raportu Monitoring i Prognozy Rynku Budowlanego
wynika, że:
Deweloperzy, uwzględniając powyższe dane, mogą lepiej segmentować ofertę, koncentrując się na budownictwie premium czy projektach modernizacyjnych.
Eksport materiałów budowlanych stanowi istotny filar polskiej branży budowlanej, jednak dane wskazują na istotne zmiany na rynkach zagranicznych. Można to zaobserwować na przykładzie eksportu stolarki otworowej, w której Polska jest liderem od wielu lat.
W okresie I-XI 2024 r. eksport polskiej stolarki okiennej i drzwiowej do UE spadł o 9,8%, co wynika z osłabienia popytu w Europie Zachodniej. Jednocześnie eksport poza Unię wzrósł o 6,0%, co wskazuje na konieczność poszukiwania alternatywnych rynków zbytu.
Firmy, które wcześnie dostrzegły ten trend dzięki analizom rynkowym, mogły skutecznie przekierować swoje działania na rynki wschodnie ipozaeuropejskie, minimalizując negatywne skutki spadków w UE.
Analizy rynkowe pozwalają firmom budowlanym optymalizować strukturę kosztów oraz precyzyjnie dostosowywać harmonogramy inwestycji.
Dostęp do rzetelnych analiz rynkowych jest kluczowym elementem zarządzania ryzykiem w sektorze budowlanym. Raporty, takie jak Monitoringi Prognozy Rynku Budowlanego z Dodatkiem Europejskim, pozwalają firmom budowlanym, deweloperom i producentom materiałów budowlanych na:
W dynamicznym otoczeniu gospodarczym przewaga konkurencyjna zależy od zdolności do szybkiej adaptacji i podejmowania decyzji na podstawie twardych danych rynkowych.